Trzy rodzaje paneli fotowoltaicznych (cz.2)

Trzy rodzaje paneli - różne zalety i wady 

Zalety paneli monokrystalicznych

Monokrystaliczne panele mają najwyższe współczynniki sprawności, ponieważ są wykonane z najwyższej klasy krzemu.
Monokrystaliczne krzemowe panele słoneczne są efektywne pod względem wykorzystania przestrzeni. Ponieważ te panele słoneczne zapewniają najwyższą wydajność energetyczną, w porównaniu z innymi typami wymagają również najmniej miejsca. Jednakże, monokrystaliczne panele słoneczne wytwarzają nieznacznie więcej mocy na metr kwadratowy powierzchni wykorzystywanej w układzie.

Panele monokrystaliczne mają długą żywotność. Większość producentów paneli słonecznych umieścić 25 lat gwarancji na swoje monokrystaliczne panele słoneczne. Ponieważ oba rodzaje krystalicznych paneli słonecznych są wykonane z krzemu krystalicznego, bardzo obojętnego i stabilnego materiału, jest bardzo prawdopodobne, że te panele słoneczne będą trwać znacznie dłużej niż ich 25-letni okres gwarancji.

Monokrystaliczne panele słoneczne są bardziej wydajne w ciepłej pogodzie. Przy wszystkich panelach słonecznych, produkcja energii elektrycznej spada wraz ze wzrostem temperatury. Jednak w przypadku paneli monokrystalicznych ta degradacja produkcji jest mniej poważna niż w przypadku paneli polikrystalicznych. W praktyce jednak różnica ta jest bardzo niewielka. Poziom, do którego każda produkcja paneli słonecznych spada wraz ze wzrostem temperatury nazywany jest współczynnikiem temperaturowym i jest publikowany wraz ze specyfikacją dla każdego panelu.






Wady monokrystalicznych paneli słonecznych

Monokrystaliczne panele słoneczne są najdroższe. W ostatnich latach wysypka w instalacji polikrystalicznych wlewków, ogniw i modułów spowodowała, że polikrystaliczne panele słoneczne stały się bardziej powszechne i skorzystały z przewagi kosztowej nad panelami monokrystalicznymi. Większość producentów, którzy nadal produkują panele mono, skierowało się w stronę rynku premium.

Zalety polikrystalicznych paneli słonecznych

Proces wytwarzania krzemu polikrystalicznego jest prostszy i tańszy. Ilość odpadów krzemu jest mniejsza w porównaniu z krzememem monokrystalicznym.
Polikrystaliczne panele słoneczne mają nieco mniejszą tolerancję na ciepło niż monokrystaliczne panele słoneczne. Panele słoneczne polikrystaliczne są bardziej odporne na ciepło niż monokrystaliczne.
Oznacza to, że w miarę wzrostu temperatury moc dla tego typu ogniw będzie spadać mniej. W praktyce jednak różnice te są bardzo niewielkie.

Wady polikrystalicznych paneli słonecznych

Sprawność paneli słonecznych na bazie polikrystalicznej wynosi zazwyczaj 14-16%. Ze względu na niższą czystość krzemu, panele słoneczne na bazie polikrystalicznej nie są tak wydajne jak monokrystaliczne panele słoneczne.

Niższa sprawność przestrzenna. Na ogół trzeba pokryć większą powierzchnię, aby uzyskać taką samą moc elektryczną, jak w przypadku panelu słonecznego wykonanego z monokrystalicznego krzemu. Nie oznacza to jednak, że każdy monokrystaliczny panel słoneczny działa lepiej niż te oparte na krzemie polikrystalicznym.

Monokrystaliczne i cienkowarstwowe panele słoneczne są zwykle bardziej estetyczne, ponieważ mają bardziej jednolity wygląd w porównaniu z plamistym niebieskim kolorem polikrystalicznego krzemu.






Zalety paneli słonecznych cienkowarstwowych

Masowa produkcja jest prosta. To sprawia, że ich produkcja jest potencjalnie tańsza niż produkcja ogniw słonecznych na bazie krystalicznej. Ich jednorodny wygląd sprawia, że wyglądają bardziej atrakcyjnie. Mogą być elastyczne, co otwiera wiele nowych, potencjalnych zastosowań. Wysokie temperatury i zacienienie mają mniejszy wpływ na wydajność paneli słonecznych. W sytuacjach, w których przestrzeń nie stanowi problemu, cienkowarstwowe panele słoneczne mogą mieć sens.

Wady cienkowarstwowych paneli słonecznych

Cienkowarstwowe panele słoneczne na ogół nie są zbyt przydatne w większości sytuacji mieszkaniowych. Są tanie, ale wymagają też dużo miejsca. Monokrystaliczne panele słoneczne wytwarzają do czterech razy więcej energii elektrycznej niż cienkowarstwowe panele słoneczne dla tej samej ilości miejsca.

Niska efektywność wykorzystania przestrzeni oznacza również wzrost kosztów urządzeń PV (np. konstrukcji wsporczych i kabli).
Cienkowarstwowe panele słoneczne mają tendencję do szybszej degradacji niż monokrystaliczne i polikrystaliczne panele słoneczne, dlatego też zazwyczaj są one objęte krótszą gwarancją.

Podsumowanie: 

Niezależnie od tego, na jaki typ paneli słonecznych się zdecydujesz, będzie to dobra inwestycja. Montaż paneli słonecznych jest rzeczą na lata, z pewnością docenisz wiele zalet z czasem. Nie warto zastanawiać się tygodniami nad rodzajem paneli, ponieważ różnice nie są drastyczne, są one przede wszystkim wizualne/cenowe.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Trzy rodzaje paneli słonecznych (cz.1)

Panele słoneczne - skąd się wzięły?